Вивчення особливостей адаптації першокласників до школи

9 жовт. 2014
Вивчення особливостей адаптації першокласників до школи

Бережіть дітей такими, якими вони є,

зробіть їх такими, якими вони мають стати.

Ви маєте розгадати їх. На те ви й дорослі.

Ш.Амонашвілі

Згідно річного плану роботи школи на 2014-15 н. р. та плану роботи шкільного психолога у жовтні вивчаються особливості адаптації першокласників до школи. З цією метою практичний психолог Понзель Н.П. провела з учнями 1 класу анкетування для оцінювання рівня шкільної мотивації й адаптації Н.Лусканової. Для отримання детальнішої інформації про враження першачків від школи було використано методику «Школа тварин», малюнок «Мій клас».

Період пристосування першокласника до шкільного навчання може супроводжуватися зростанням внутрішньої напруженості, підвищенням рівня тривожності й зниженням самооцінки.

Психологічне напруження є результатом реакції на зміну оточення. Не всі діти знають, чим відрізняється вчитель від вихователя, уроки від занять. Іноді буває й так, що батьки залякують своїх дітей прогно­зами щодо майбутнього навчання в школі, намагаючись розбудити свідомість своїх малюків. Звичайно, дорослі не бажають дітям пога­ного, але на дітей такі прогнози можуть впливати досить негативно.

Занепокоєння викликають також діти, які до вступу в школу не відвідували дошкільні навчальні заклади. Часто такі діти не вміють налагоджувати стосунки з ровесниками та дорослими, які не входять до кола їхнього звичного спілкування.

Сприятливі умови допомагають через деякий час стабілізувати емоційне самопочуття, яке впливає на зменшення або зникнення внутрішньої напруженості й підвищення продуктивності навчальної діяльності. Іноді трапляються випадки, коли процес звикання до школи сильно затягується або так і не відбувається впродовж усього першого навчального року. Ускладнення адаптації може негативно вплинути на особистісний розвиток дитини. Щоб цього уникнути, звикання першокласників до навчання у школі повинна супроводжуватися психологічною підтримкою.